Polędwiczka a'la Wellington z pieczonymi i karmelizowanymi warzywami
Jest to danie, które zajęło drugie miejsce w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego “Pieczarka Ma Moc” dla klas gastronomicznych. Autorkami tego dania są Agata Marczak i Julia Ratajczak z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Cały proces przygotowania tego dania oraz jego prezentację możecie obejrzeć w filmie, który znajdziecie w kategorii filmy na naszej stronie.
Proces przygotowania
Składniki potrawy na 2 porcje:
Sos:
Polędwiczka A'la Wellington:
1 naleśnik (1 jajko, 40g mąki pszennej, 80g mleka)
Warzywa karmelizowane:
Marynowana pieczarka + zalewa:
Oliwa szczypiorkowa:
Sposób wykonania potrawy:
Sos:
Porcję rosołową pieczemy wraz z warzywami (karmelizowane warzywa) w piekarniku rozgrzanym do 230 C przez ok 50-60min (warzywa wyciągamy po 20min). Tak przypieczone mięso zalewamy bulionem, doprawiamy do smaku i gotujemy przez ok. 40 minut w szybkowarze. Potrzebną nam część wywaru redukujemy w osobnym naczyniu do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Polędwica a'la Wellington:
Polędwice wieprzową oczyszczamy i doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy na oliwie z masłem, tymiankiem i czosnkiem po 40 sekund z każdej strony. Gorącą polędwicę smarujemy musztardą, owijamy folią spożywczą i odkładamy do lodówki na czas przygotowania farszu. Na pozostałym, po smażeniu polędwicy tłuszczu, smażymy drobno posiekaną szalotkę a następnie pieczarki i czekamy aż odparuje z nich woda. Doprawiamy do smaku.
Naleśnik:
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i smażymy na rozgrzanej, natłuszczonej patelni.
Na ciasto francuskie po kolei wykładamy:
naleśnik, farsz z pieczarek, polędwica. Całość zwijamy w rulon i chłodzimy w lodówce przez 20min. Po tym czasie układamy całość na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy roztrzepanym jajkiem, posypujemy gruboziarnistą solą i pieczemy w 200-C przez 26 min (temperatura w środku powinna wynosić 55℃)
Warzywa karmelizowane:
Na patelni podgrzewamy masło z czosnkiem i tymiankiem. Dodajemy wcześniej upieczone warzywa i miód.
Oliwa szczypiorkowa:
Oliwę i posiekany szczypiorek blendujemy razem, do uzyskania gładkiej konsystencji. Dla lepszego efektu można przecedzić całość przez sitko.
Pieczarka marynowana:
W rondelku zagotowujemy wodę z cukrem, octem, i przyprawami. Gorącym wywarem zalewamy pokrojone w plastry pieczarki.
Pieczarka w tej potrawie idealnie podkreśla smak pieczonej polędwicy jak i konsystencję ciasta francuskiego. Dodaje potrawie lekkości i przyjemnego smaku, a marynowana pieczarka przełamuje smak słodkich warzyw. Smacznego!
Zobacz film, który zajął II miejsce w konkursie!