Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

O pieczarce

Obecnie istnieje wiele odmian pieczarek, różniących się między sobą wielkością, barwą, smakiem czy poziomem intensywności. Najbardziej jednak znane są białe, brązowe i Portobello.
Pieczarka ma moc

Dlaczego warto jeść pieczarkę?

Pieczarki cenione są głównie za walory smakowe. Często można spotkać się z błędnym stwierdzeniem, że grzyby to pokarm mało wartościowy. Współczesne badania zdecydowanie obalają ten mit, co potwierdza wiele publikacji naukowych. Nie wszyscy wiedzą jak bogatym są źródłem białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin (B1, B2, B12, C, D, E), składników mineralnych (selen, miedź, potas, żelazo, cynk), oraz substancje bioaktywne. Dodatkowo pieczarka zawiera dużą ilość wody, więc zaliczana jest do żywności niskokalorycznej, przez co często świetnie sprawdza się w dietach odchudzających. Zawartość wody w owocnikach plasuje się na poziomie ok 80-93%, a wartość energetyczna to ok. 29 kcal na 100g.

Pieczarki zawierają duże ilości Potasu, który zaliczany jest do elektrolitów. Warunkuje on prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki ciała i utrzymanie czynności życiowych. Potrzebny jest m.in. do regulacji ciśnienia krwi i gospodarki wodnej organizmu, aktywacji licznych enzymów komórkowych i kontroli skurczów mięśni.

Czy pieczarka może leczyć?

Oprócz składników odżywczych grzyby zawierają też substancje bioaktywne, odgrywające istotną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, hipocholesterolemiczne, immunosupresyjne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Pieczarka zawiera glukany, które posiadają zdolność stymulowania układu immunologicznego poprzez aktywowanie makrofagów, niszczenie komórek nowotworowych i obniżenie poziomu cholesterolu. Kolejną zaletą są nierozpuszczalne frakcje błonnika grzybów, które odgrywają pozytywną rolę w namnażaniu bifidogennej flory bakteryjnej w jelicie.

Pieczarka jest też źródłem kilku związków prozdrowotnych. Zaliczyć do nich można między innymi chitynę, glukany, związki przeciwutleniające, polifenole, lektyny, tyrozynazę. Związki te wykazują wszechstronne działanie prozdrowotne. Lektyny występujące w pieczarce powodują apoptozę komórek nowotworowych. Wspomagają one leczenie nowotworów poprzez pobudzanie namnażania aktywnych limfocytów, łagodzą też skutki chemioterapii. Wykazują też działanie hipoglikemiczne. Zaobserwowano aktywność ekstraktu z pieczarki wobec komórek raka piersi MCF-7, które były aromatazo-dodatnie i miały dodatni receptor estrogenowy. Udowodniono też pozytywne działanie pieczarki w przypadku raka prostaty i okrężnicy. Dlatego zaleca się jej profilaktyczne spożycie. Może też działać ochronnie na komórki wątroby zapobiegając jej stłuszczeniu. Działa wspomagająco przy osłabieniu i zmęczeniu, wzmaga apetyt, łagodzi kaszel i duszność.

Jak wybrać dobre grzyby?

Kupując grzyby należy zwrócić uwagę, by były suche, jędrne i nieuszkodzone. Przebarwienia na białych kapeluszach lub wysuszone brzegi świadczą iż były one przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Zakupionych grzybów nie należy przechowywać w torebkach foliowych, najlepiej włożyć je do lodówki w papierowej torbie lub na talerzu i spożyć w ciągu 2-3 dni. Warto pamiętać, by przygotowanych potraw nie przechowywać zbyt długo, gdyż stosunkowo szybko się psują. Radzimy spożyć je w ciągu 1 doby, jeśli były przechowywane w lodówce.
Źródło: E. Sobieralska, K. Sobieralska, I. Golak-Siwulska, M. Siwulski, J. Reguła, R Gnus: Smaki pieczarki. Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 2015. ISBN 978-83-7986-075-3